آذربایجان شرقی

مرکز استان : تبریز

جمعیت : ۳,۹۰۹,۶۵۲ نفر

مساحت : 45,491 کیلومتر مربع

زبان : ترکی آذربایجانی

شهر های مهم : تبریز ، مرند ، جلفا ، هشترود ، مراغه ، اهر ، کلیبر و…

جاذبه های گردشگری : قلعه بابک (آتا بابک قالاسی) ، پارک ائل گلی (شاه گلی) ، مقبرة الشعرا ، کلیسای سنت استپانوس ، موزه (سنجش ، آذربایجان و…) ، گنبد غفاریه مراغه ، روستای صخره ای کندوان ، جنگل های ارسباران

تاریخچه: زمان حکومت پهلوی آذربایجان خاوری نامیده می‌شد. خطه آذربایجان از كهن ترین تمدن‌های ایرانی بوده و جایگاه استواری در تمدن باستانی ایران دارد. تبریز مركز تاریخی این خطه، شهری است كهن كه اولین نشانه های تاریخی آن به هشت قرن قبل از میلاد مسیح مربوط می شود استان آذربایجان شرقی در گذشته بخشی از سرزمین تاریخی ماد بوده که به «ماد کوچک» شهرت یافته بود. در زمان حکمرانی اسکندر مقدونی بر ایران در ۳۳۱ سال پیش از میلاد، شهربان منطقهٔ ماد کوچک که سرداری به‌نام «آتورپات» یا «آتروپاتن» بوده، علیه اسکندر قیام کرده و با انعقاد پیمانی دست یونانیان را از آذربایجان کوتاه ساخت. اسکندر مقدونی نیز آتروپات را به شرط پیروی از امپراتوری او، در این منطقه باقی نگه داشت.

جغرافیا: استان آذربایجان شرقی به دلیل وسعت زیاد دارای آب و هوای متنوع می‌باشد این استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوه‌های ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطهٔ آن، قلهٔ کوه سهند است. رود ارس حدود شمالی آن را با جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و ایالت خودمختار نخجوان مشخص می‌کند. رود قطور و آبهای دریاچه ارومیه حدود غربی آن با استان آذربایجان غربی است.

اقوام: درصد اقوامی استان آذربایجان شرقی بدین قرار است: %۹۷/۸ ترک ، ۱/۴% فارس و مابقی سایر هستند مشاهیر: پروین اعتصامی ، استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی (شهریار) ، صائب ‌تبریزی ، سید ابوالقاسم نباتي ، اوحدی مراغه‌ای ، شیخ محمود شبستری

صنایع دستی: در بخش صنایع دستی می‌توان به قالی‌های دستباف و تابلوفرش‌های نفیس و بی‌نظیر اساتید تبریزی اشاره کرد همچنان گلیم بافی و پارچه بافی رایج است قارمان از سازهای بادی کلاویه ای است که از صدها سال پیش در کشور روسیه ساخته می شود و حدود ۱۰ سالی است در ایران.

سوغات استان آذربایجان شرقی : قرابیه (شیرینی سنتی تبریز است) ، نوقا (این شیرینی که در گویش محلی با نام «لوکا» هم شناخته می‌شود) ، ریس ، رشته‌ ختایی ، راحت الحلقوم و باقلوا( شیرینی سنتی اقوام ترک‌زبان آسیای میانه به‌ویژه ترکمن‌ها بوده است که امروزه در بسیاری از کشورها مانند ترکیه، یونان، روسیه و... پخته می‌شود)

اقامتگاهای استان آذربایجان شرقی لینک

شهرها( مقاله های سایت رنت) :


شهرهای آذربایجان شرقی (مقاله های سایت رنت)