بوشهر

جمعیت : 223٬500 نفر

مساحت : 984 کیلومتر مربع

پیش شماره تلفن : 077

پلاک خودروها : ایران 48

جاذبه های گردشگری : سواحل زیبا ، بازار بوشهر ، نخلستان ها ، کوه نمک دشتی(گنبد نمکی جاشک) ، قبر ژنرال ، مسجد جامع بردستان ، قلعه خرموج دشتی ، مدرسه سعادت ،موزه (دریانوردی خلیج فارس ، مردم شناسی)


تاریخچه: شهری با پیشینه هزارساله است که بنیان ان به اردشیر ساسانی بازمیگردد ، که نام قدیم او ریشهر بوده است . و در زمان نادرشاه افشار با تاسیس بندر پر رونق  و نیروی دریایی  خلاصه بوشهر با پیشرفت بزرگی رو به رو شد.

قسمت ساحلی قدیم بوشهر جزو اثار ملی به ثبت رسیده. 

جغرافیا: آب و هوای استان گرم و خشک و در نواحی ساحلی گرم و مرطوب است. این شهر به صورت دماغه است (شبه جزیره) یعنی سه طرف ان اب است و به همین دلیل بسیار مرطوب بوده و دارای زمین های محدودی می باشد.

 این شهر به‌ علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی،وجود ذخایر نفت و گاز، (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است؛ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌است.

ترابری: تاکسی حدود 1500 دستگاه وجود دارد و تاکسی تلفنی نیز با شماره 1833 و 1844 است . اتوبوس 120 دستگاه برای مسیر های شهری و بین شهری وجود دارد. راه اهن محور شیراز-بوشهر عسلویه هم اکتون در دست ساخت است. 

فرودگاه بندر بوشهر دارای یک فرودگاه بین المللی است. که پروازهای بین المللی فرودگاه بوشهر ( به کشورهای حوضه خلیج فارس دارد) پروازهای داخلی فرودگاه بوشهر (تهران - جزیره کیش - اصفهان - شیراز - مشهد - عسلویه و خارک)

جالب است بدانید فرودگاه بوشهر تا به حال هیچ سانحه ای نداشته.

دین و مذهب: اکثر مردم استان بوشهر مسلمان هستند و مذهبشان شیعه است و مردمان دارای مذهب سنی بیشتر در جنوب شرقی این استان (شهرهای عسلویه ، کنگان و جزیره شیف) زندگی می کنند.

صنایع دستی: صدفسازی و تاکسی درمی ، عبابافی ، گبه بافی ، گلیم بافی ، قالی بافی ، گرگور(قفس های ماهیگیری) و حصیربافی و...

سوغات: خرما ، پنیر نخل(پنیر خرما مغز سفید تاج درخت خرماست) ، ارده بوشهر ، خارک ، خارک پخته ، حلوای(راهی ، سنگک ، پسکی) ، میگو ، انواع ترشی و…

غذاها: دمپخت ماهی بوشهری(لخ لاخ) ، یتیمک ، لکلک یا گمنه ، قلیه میگو ، قیمه بوشهری ، دال عدس ، میگو پلو ، کبه ، شکر پلو ، دوقوس ماهی

مراسم ها: به غیر از جشن های ملی که برگزار می شود.  مراسم تک تکو (از ایین های ویژه طلب باران است). مراسم گل گلین(یک نفررا به صورت مضحک و خنده‌دار در می‌آورند زنگوله ای در گردن او می‌اندازند واو در كوچه‌ها راه میافتد به این فرد گلی می‌گویند. عده ای به ویژه كودكان نیز پشت سر گلی به راه می افتند و اشعاری می‌خوانند" نه او بی بارون بی بارون بی نه او بی (آب نبود)" اگر صاحب ‌خانه به آن ها هدیه‌ای بدهد می‌گویند: "خونه گچی پر همه چی" از هدیه های جمع آورده شده، شله یا حلیم درست می‌كنند. یک دانه مهره یا ریگ در آش می اندازند. سپس آش را بین حضار تقسیم می‌كنند. در سهمیه آش هر كس ریگ دیده شد، او را كتک می زنند.

 

چگونه دو روزه بوشهر را بگردیم؟

بزودی توسط تور لیدرهای وابسته به ما برنامه ای هیجان انگیز برای دوروز را ارائه میدهند. تا بهترین استفاده را از سفرتان ببرید

 

کجاها خرید کنیم؟

بازار قدیم بوشهر (یکی از پر رونق ترین مراکز خرید است) ، پاساژ نادر (یکی از قدیمی ترین پاساژهای بوشهر ، انواع خرما وحلواهای معروف را داراست) ، مجتمع تجاری زیتون (بزرگترین مرکز خرید شهر) ،

بازار ماهی فروشان بوشهر (اگر به شهر ساحلی برید و بازار ماهی فروشان نرید!!! این بازارحدود 50 سال قدمت دارد) ، بازار گناوه که در 135 کیلومتری بوشهر قرار دارد میتوانید سری بزنید که معروف است به بازار خارجی ها.

اگر میخواهید پنیر خرما(مغز سفید تاج درخت خرما که بسیار خوشمزه است) بخرید بهتر است از کنار جاده و نخلستان ها بخرید، حدود یک ساعت از بوشهر دور شوید و به سمت اب پخش بروید چرا که نخلستان های انجا یکی از متراکمترین نخلستان های ایران است. 

کجاها غذا بخوریم؟

بهترین رستورانهای بوشهر: رستوران قوام (رستوران سنتی که با عکس های قدیمی بوشهر پر شده است در اب انبار 150 ساله قوام ساخته شده است که با میز اردور و انواع غذاها لذیذ و دریایی در خدمت شماست) ،

رستوران گرگور (رستورانی بین المللی و اگر گیاه خوار هستید پیشنهاد میشود) ، بریانی پل خواجو (درست خوانده‌اید، بریانی و پل خواجو فقط در اصفهان پیدا نمی‌شود و به بوشهر هم رسیده است) ، 

رستوران میداف ( رستورانی شیک و چند طبقه است که دارای غذاهی سنتی و کلاسیک و کافی شاپ است) ، رستوران خاتم (هم غذاهای سنتی و هم فست فود در کنار هم سرو می شود و دارای میز اردور با انواع ترشیجات) ،

فست فود رافائل (پیشنهاد ما کباب ترکی این فست فودی است) ، رستوران بل پاسی (این رستوران 5 طبقه شامل غذاهای سنتی ، مدیترانه ای ، ایتالیایی ، فست فود ، کافی شاپ برای هر طبقه است)

 

کجاها بمونیم؟ اقامتگاهای بوشهر لینک

 

کجاها بریم؟

جاذبه های گردشگری بوشهر:

سواحل زیبای بوشهر   

- یک سیاست مدار انگلیسی بوشهر را دریایی ترین شهر جهان نامیده زیرا وقتی از دور، در کشتی به ان مینگری به نظر میرسد تا نیمه در اب فرو رفته و کرانه ای تشخیص داده نمی شود. 

ساحل خلیج فارس در بوشهر بسیار کم عمق است.

سواحل استان بوشهر به دونوع ماسه ای و صخره ای تقسیم میشوند که در شهر بوشهر ساحل ها ماسه ای هستند. سواحل‌ ماسه‌ای‌ نیز به‌ دلیل‌كیفیت‌ مطلوب‌ از ارزش‌های‌ تفرجگاهی‌ درجه‌ یك‌ برخوردارند.

حتماٌ غروب ها به پارک های ساحلی بروید و انجا را با غروب افتاب سپری کنید.

پارک ساحلی مرجان ، پارک ساحلی صدف و پارک ساحلی شغاب 

همگی در جاده ساحلی هستند و یکی از مهمترین جاذبه های بوشهر و بهترین ساحل های خلیج فارس به شمار میرود همیشه پر از توریست و مسافر انجا هستند.

 

 

 

 

 

کشتی رافاءل که به تایتانیک ایران مشهور است.بیشتر بدانید